Udostępnij:

121 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Rybackiej w Jezierzanach k. Jarosławca, jedynego takiego obiektu w okolicy!

Galeria Rybacka – rybołówstwo dawniej i dziś to projekt Pana Leszka Kołakowskiego, który otrzymał ze Słowińskiej Grupy Rybackiej dofinansowanie na jego realizację. Dzięki temu wsparciu możliwe było wybudowanie obiektu i stworzenie atrakcyjnej dla zwiedzających ekspozycji związanej z rybołówstwem morskim. Budynek powstał na potrzeby wyeksponowania gromadzonych latami zbiorów. Jest to miejsce, w którym poznać można tajniki pracy rybaka morskiego przez pryzmat przedmiotów i urządzeń stanowiących wyposażenie kutra rybackiego, niezbędnych do bezpiecznej wyprawy morskiej.

Nowa jakość w ofercie turystycznej

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Pana Leszka Kołakowskiego oraz przecięcia wstęgi, którego dokonał wraz z żoną. Obecny na uroczystości ks. Andrzej Bagiński, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Łącku poświęcił obiekt, po czym wszyscy goście zostali oprowadzeni po Galerii przez właściciela i przewodnika w jednej osobie. Była to także wyjątkowa okazja do poznania osób, które miały swój udział w powstaniu tego miejsca. Pan Leszek Kołakowski z typowym dla siebie optymizmem oraz szczerością nawiązywał do obecnych na uroczystości osób podkreślając ich rolę w tworzeniu Galerii, odwołał się także do swoich początków jako rybaka i osób, dzięki którym jest dziś w tym miejscu. Powstały projekt, jak i kameralna atmosfera całej uroczystości okraszona wieloma wspomnieniami spotkały się z niezwykle pozytywnym odbiorem zgromadzonych gości i autentycznym przekonaniem, że inwestycja ta przyczyni się do wzbogacenia oferty turystycznej Gminy Postomino oraz do kultywowania tradycji rybackich tego obszaru.


GaleriaRybacka1

Rybak z krwi i kości

Uroczystość otwarcia Galerii Rybackiej w Jezierzanach stanowiła wyjątkową okazję do poznania rybaka, który osobiście zgromadził asortyment do swojego muzeum, i który sam też zaprojektował jego wnętrze. Dzięki ograniczonej liczbie gości i obecności twórcy tego wyjątkowego miejsca można było poznać historię poszczególnych eksponatów, ich pochodzenie oraz przeznaczenie. Pan Leszek Kołakowski podkreślał, że ekspozycja jest jeszcze kwestią rozwojową, nad którą nieustannie pracuje, ma także mnóstwo ciekawych pomysłów na atrakcje dodatkowe dla grup zorganizowanych, ale jak sam zaznaczył, na wszystko przyjdzie jeszcze czas, nie wszystko na raz.

Na trasie Słowińskiego Szlaku Rybackiego

Galeria Rybacka Pana Leszka Kołakowskiego jest jednym z podmiotów współtworzących Słowiński Szlak Rybacki. Przez pryzmat tego typu działań promowany jest rybacki charakter obszaru Pobrzeża Słowińskiego.

GaleriaRybacka2

Warto wiedzieć, że .....

  • Galeria Rybacka - rybołówstwo dawniej i dziś, prowadzona przez armatora kutra rybackiego to miejsce, w którym zobaczyć można wiele intrygujących eksponatów, przedmiotów i urządzeń stanowiących wyposażenie kutra rybackiego, niezbędnych do bezpiecznej wyprawy morskiej

Kilka słów o wspieraniu projektów przez SGR:

Słowińska Grupa Rybacka znalazła pomysł na wsparcie dla kurczącego się rybołówstwa – to pozyskanie dofinansowania w ramach osi 4 PO „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich". SGR wspiera więc organizacyjnie i finansowo rozwój innych niż łowienie ryb form aktywności zawodowej, działając aktywnie na rzecz mieszkańców 7 gmin: Kępice, Kobylnica, Słupsk, Smołdzino, Postomino, Miasto Ustka, Gmina Ustka. Więcej informacji na www.sgr.org.pl

Więcej informacji udzielą:

Leszek Kołakowski, tel. 607 073 508

GaleriaRybacka3

fot. Dariusz Knapczyk

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine