Udostępnij:

3Karl Schmidt – Rottluff - malowane karty pocztowe z Jarosławca

Wielu artystów u progu XX stulecia, zwłaszcza po I wojnie światowej szukało cichych, nieznanych miejsc, gdzie chcieli tworzyć z dala od ludzi. Ten trend był bardzo modny zwłaszcza wśród ekspresjonistów. W 1920 roku Karl Schmidt – Rottluff (1884-1976) odkrył Jarosławiec, który wtedy był jeszcze wioską rybacko-rolniczą, a nie modnym kurortem, którym miał się stać za lat kilka. Schimdt – Rottluff wtedy już był artystą bardzo znanym.

Tu twórca spędzał letnie miesiące – od początku czerwca do września – przez dziesięć kolejnych lat.

Z biegiem czasu miejscowość stawała się w lecie coraz bardziej gwarna. Została - jak pisał artysta - "zalana przez obcych, mianowicie Berlińczyków. Tym, czego potrzebowałem była cisza, cisza do patrzenia i tworzenia”. Ostatnie wakacje spędził w Jarosławcu w 1931 roku.


W czasie letnich pobytów w wiosce powstawały obrazy olejne, akwarele, grafika o tematyce pomorskiej. Artysta malował przyrodę, architekturę i scenki rodzajowe z życia mieszkańców.
Z Jarosławca, w którym przebywał przez blisko cztery miesiące w roku, artysta prowadził bogatą korespondencję.

Do znajomych i przyjaciół wysyłał także namalowane ręcznie pocztówki, które w wielu wypadkach powielały tematy jego obrazów olejnych czy akwarel.
Oto kilka kart pocztowych, które powstały podczas pobytów artysty w Jarosławcu z motywami z tej miejscowości:

 

1

1. Latarnia morska w Jarosławcu, akwarela, ołówek. Karta pocztowa ma wymiary 157x104 milimetry. Wysłana została z Jarosławca 6 lipca 1920 roku (data stempla poczty w Jarosławcu) do doktora Viktora Petersa w Lipsku .

 

2

2. Latarnia morska i wiatrak w Jarosławcu, akwarela i ołówek. Wymiary karty 155x104 milimetry. Stempel poczty w Łącku (1920) Karta od Karla Schmidta – Rottluffa i Emy Schmidt – Rottluff (żony artysty) adresowana jest do pana i pani Valentiner’ów w Berlinie

 

3

3. Brzeg w Jarosławcu. Akwarela i tusz. Karta pocztowa z 1921 roku o wymiarach 154x104 milimetry. Stempel pocztowy z Łącka. Karta zaadresowana do państwa Heddy i Viktora Peters’ów w Lipsku.

 

4

4. Wiatrak w Jarosławcu. Akwarela i tusz. Karta pocztowa o wymiarach 155x102 milimetry. Stempel urzędu pocztowego w Jarosławcu z 5 lipca 1921 roku. Karta adresowana do doktor Rose Schapire w Hamburgu.

 

5

5. Żniwiarz. Tusz i farby wodne. Karta pocztowa o wymiarach 155x104 milimetry. Stempel pocztowy poczty w Jarosławcu z 27 lipca 1921. Karta adresowana do Dr Victora Petersa w Lipsku.

 

6

6. Stromy brzeg w Jarosławcu, akwarela i tusz. Karta pocztowa o wymiarach 152x105 milimetrów. Wysłana została z Jarosławca 19 czerwca 1922 roku do Ferdinanda Möllera w Poczdamie.

 

Jan Sroka
Opublikowano w Szepcie Postomina 01'2011

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine